1 sierpnia o godzinie 12 przy ulicy św. Rocha 4B w Poznaniu, we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Urzędu Miasta Poznania i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), odbyła się uroczystość odsłonięcia ufundowanej przez IPN tablicy upamiętniającej żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego – mjr dr Zofii Grodeckiej. Na prośbę Oddziału IPN w Poznaniu udostępniliśmy fotografię portretową Zofii Grodeckiej, która jest częścią tablicy pamiątkowej.
Zofia Grodecka urodziła się we Lwowie. Była córką bibliografa i bibliotekarza Stefana Vrtela-Wierczyńskiego oraz Janiny z Anców. W marcu 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej, przyjmując pseudonimy „Ewa” i „Biała Ewa”. W Powstaniu Warszawskim walczyła na Żoliborzu jako strzelec i łączniczka dowódcy 209. plutonu 21. pułku piechoty „Dzieci Warszawy” – kryptonim „Żaglowiec”. Uczestniczyła w akcjach bojowych, m. in. w drugiej bitwie o Dworzec Gdański (21–22 VIII 1944). Pod koniec sierpnia została ciężko ranna. Po upadku powstania trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.
Po wojnie wraz z rodziną zamieszkała w Krakowie, gdzie w czerwcu 1946 r. zdała maturę. Po przeprowadzce do Poznania rozpoczęła studia w zakresie socjologii i etnografii na Uniwersytecie Poznańskim, które ukończyła w 1951 r. Następnie pracowała jako kierowniczka artystyczna w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Poznaniu, następnie w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN, a w latach 1961–1986 w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Po 1989 r. zaangażowała się w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; była długoletnim Członkiem Zarządu ŚZŻAK Okręg Wielkopolska. Od 1996 r. pełniła funkcję redaktora kwartalnika „Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska”. Została odznaczona m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1994), Krzyżem Armii Krajowej (1996), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).
Zmarła w lutym 2020 r. Została pochowana na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.
Zgodnie z wolą Zofii Grodeckiej, materiały naukowe, biograficzne oraz dotyczące działalności organizacyjnej w ŚZŻAK Okręg Wielkopolska zostały przekazane do PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu, gdzie nadano spuściźnie sygnaturę P. III-181. Zespół obejmuje 2,30 mb akt.
W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek, zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania Natalia Weremczuk, prezes ŚZŻAK Okręg Wielkopolska Henryk Józefowski, delegacja 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz krewni i znajomi Zofii Grodeckiej.
Cześć i chwała Bohaterom!