W kwietniu 2024 r. archiwum wzbogaciło się o kolejne materiały  prof. Juliana Musielaka (1928–2024), matematyka, współtwórcę poznańskiej szkoły analizy funkcjonalnej, przekazane przez córkę Joannę Pietrowicz.

Julian Musielak urodził się w listopadzie 1928 r. w Poznaniu. Od grudnia 1946 r. był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie  uzyskał kolejno tytuł magistra, stopnie naukowe kandydata nauk matematycznych i docenta habilitowanego oraz tytuły naukowe profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego. Obok pracy na Uniwersytecie prof. Musielak był także zatrudniony w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk i w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej.

Prof. Julian Musielak był wybitnym specjalistą w zakresie analizy matematycznej, współinicjatorem teorii przestrzeni modularnych. Ogólna aksjomatyka tych przestrzeni została sformułowana we wspólnej pracy Władysława Orlicza i Juliana Musielaka  On modular spaces w 1959 r. Ta praca i jej kontynuacja wywarły znaczny wpływ na rozwój teorii przestrzeni modularnych i uogólnionych przestrzeni Orlicza. Nazwiska Musielaka i Orlicza weszły do powszechnie używanego nazewnictwa matematycznego, bowiem jedna z klas wspomnianych przestrzeni modularnych nosi nazwę przestrzeni Musielaka-Orlicza.

Prof. Julian Musielak prowadził również badania m. in.  z zakresu teorii sumowalności szeregów, teorii aproksymacji, teorii szeregów Fouriera oraz geometrii przestrzeni Banacha. Był autorem ponad 160 publikacji naukowych oraz promotorem 36 rozpraw doktorskich.

Zespół obejmuje 0, 50 mb akt. W PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu spuściźnie nadano sygnaturę P. III–156.

W załączeniu fotografia portretowa prof. Juliana Musielaka i dwa medale okolicznościowe przekazane razem  z innymi materiałami.