„Niezwykły indeks sprzed stu lat, wspomnienia służącego jego Magnificencji Rektora, wycinki z kronik kryminalnych – to wszystko trafia w ręce Karoliny Rosady nieśmiałej pracownicy archiwum uniwersyteckiego w Poznaniu. Niespodziewanie te stare dokumenty wciągają ją w sam środek fałszerskiej afery, gdzie stawką staje się nie tylko kamienica przy ulicy Mickiewicza, ale i jej własne życie….”

Tak jest reklamowana najnowsza powieść kryminalna Joanny Jodełki, powstała specjalnie na Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Jedną z postaci opisanych na kartach powieści jest współorganizator i pierwszy rektor Wszechnicy Piastowskiej – tak początkowo nazywał się  Uniwersytet Poznański – prof. Heliodor Święcicki. W książce jest też drobny akcent związany z naszym archiwum. Na okładce zamieszczono bowiem fragment listu gratulacyjnego, przesłanego w maju 1922 r. Heliodorowi Święcickiemu z okazji nadania mu Orderu Legii Honorowej, przez Kazimierza Brownsforda (1856–1925), ziemianina, działacza społecznego i politycznego.

Poniżej zamieszczamy okładkę książki i skan listu Kazimierza Brownsforda, który znajduje się w spuściźnie Heliodora Święcickiego (sygn. P. III – 85).

Romans kryminalny, Heliodor Święcicki i Kazimierz Brownsford