Zasób Archiwum Polskiej Akademii Nauk jest podzielony na trzy działy:
Dział I – obejmuje akta instytucji naukowych, redakcji i komitetów, które działały przed powstaniem Polskiej Akademii Nauk i które przekazały jej swoją dokumentację.
Dział II – obejmuje zespoły akt wytworzonych przez Polską Akademię Nauk, jej władze, jednostki administracyjne, placówki naukowe oraz redakcje i towarzystwa naukowe dotowane przez PAN.
Sygnatury tych zespołów rozpoczynają się od: P II, po czym następuje kolejny numer zespołu, od P II-1 do P II-26, przy czym „P” oznacza Poznań, „II” – numer działu, dalej następuje numer zespołu.
Dział III – najobszerniejszy, obejmuje spuścizny, ludzi nauki i kultury.
Są to materiały pochodzenia prywatnego. Sygnatury tych zespołów rozpoczynają się od P III-1. Do 7 listopada 2024 r. zgromadzono 200 spuścizn o sygnaturach od P III- 1 do P III-199, w tym sygnatura P III–52a (związana proweniencyjnie z sygnaturą P III-52).
W tabelkach wyszczególniono następujące dane: sygnaturę i nazwę zespołu, rok nabycia, pomoce ewidencyjne (inwentarz, inwentarz kartkowy, spis, spis korespondentów, spis fotografii itp.), wskazując w niektórych wypadkach numeru „Biuletynu Archiwum PAN”, w którym inwentarz został opublikowany. Dalej następuje określenie ilości jednostek archiwalnych („j. a.”) lub pozycji spisu, objętość zespołu w metrach bieżących akt lub pudeł z aktami („mb”) oraz uwagi dotyczące proweniencji akt.
dr Anna Marciniak
dr Jarosław Matysiak