29 października 2024 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji przyjął jednogłośnie Uchwałę ustanawiającą rok 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.
W Uchwale czytamy m. in.:
„W 1902 r. „Tygodnik Ilustrowany” rozpoczął drukowanie powieści „Chłopi”, a dwa lata później pojawiło się wydanie książkowe. Ta wiejska epopeja stała się najważniejszym wydarzeniem literackim, podziwiano autora za wierne odtworzenie rytmu życia społeczności wiejskiej, za umiejętne łączenie naturalistycznych opisów, a także za niemal impresjonistyczne pokazanie przyrody. […] Po ukazaniu się ostatniego tomu przetłumaczono „Chłopów” na języki ukraiński i rosyjski, a w 1912 r. na niemiecki. To ostatnie tłumaczenie utorowało powieści drogę do europejskiej sławy, a zwieńczeniem była Nagroda Nobla. […]
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ustanawia rok 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.”
Warto wspomnieć, że Władysław St. Reymont był związany także z Wielkopolską. W 1920 r. nabył majątek Kołaczkowo w powiecie wrzesińskim, w którym mieszkał i gospodarzył aż do swojej śmierci w grudniu 1925 r.
W nawiązaniu do Roku Władysława Reymonta PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu przedstawia list noblisty z kwietnia 1923 r. adresowany do Senatu Uniwersytetu Poznańskiego. Władysław Reymont informuje Senat o wizycie w Polsce francuskiego historyka prof. Émile Bourgeois′a. Prof. Bourgeois podczas pobytu w naszym kraju planował w ośrodkach uniwersyteckich cykl odczytów poświęconych problematyce niemieckiej i sztuce francuskiej. Uczony planował także odwiedzić Poznań. Noblista prosi władze uniwersyteckie o godne przyjęcie szczerego przyjaciela Polski jakim był Émile Bourgeois.
Prezentowany list znajduje się w materiałach Heliodora Święcickiego (sygn. P.III-85).